Beszámoló a 2020-as Határtalanul! pályázat megvalósításáról


A 2019-es Határtalanul 2021 szeptemberében való befejezése után a 2020-as pályázatot 2022 tavaszán sikerült megvalósítanunk. Nehéz volt úgy tervezni, hogy nem tudtuk, mikor hogyan változnak a beutazási illetve a covid-szabályok. Szerencsére 2022 áprilisában semmi nem akadályozta az Erdélybe utazásunkat, illetve májusban a marosvásárhelyiek viszontlátogatását.

A korábbi Határtalanul-pályázatok hatására több tanulónk felvételizett és jutott be a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetemre, velük sikerült találkozni Erdélyben különböző előadásokon.

Marosvásárhelyen és Pécsett is rengeteg közös szakmai programon vettünk részt, ezek által jobban megismerhettük egymás munkáját.

A pályázat megvalósítása alatt és után mindkét fél újra kinyilvánította, hogy szeretné folytatni a közös munkát, évről évre találkozni, megmutatni az elkészült produktumokat, közösen létrehozni egy újat.

A programok időponthoz kötöttsége miatt az eddigi utazásainktól eltérően erdélyi utunkat Marosvásárhelyen kezdtük.

Első ott töltött napunk délelőttjén megtekintettük a Studio2-ben a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem bábszakos hallgatóinak Aranyszívű Juliska bábelőadását, melynek külön érdekessége, hogy bábszínpadra Papp Melinda, iskolánk vers- és prózamondás tanára írta, és Sramó Gábor, iskolánk bábjáték tanára rendezte. Délután közös drámajáték és produkcióra készülés után a várba látogattunk a húsvéti vásárba, ahol az elsőéves bábszínészek vásári előadását is láttuk.

Következő nap Marosvásárhely nevezetességeit néztük meg, köztük a Kultúrpalotát, és folytattuk a közös produkció próbáit.

Utolsó Marosvásárhelyen töltött napunk délelőttjét a Művészeti Egyetem workshopján töltöttük, ebéd után az Ariel Bábszínház Viszlek magammal című színházi nevelési foglalkozásán vettünk részt, melynek szövegkönyvét Vilmos Noémi, iskolánk drámajáték tanára írta, majd a közös produkcióval foglalkoztunk, melyet a főpróba után bemutattunk az érdeklődőknek.

Utunk másnap korán reggel Kolozsvárra utazással folytatódott, ahol 10 órakor már vártak minket a Babes-Bolyai Egyetemen egy workshoppal, természetesen ezen a Líceumos diákok nélkül vettünk részt. Délután Kolozsvár nevezetességeit néztük meg.

A másnapi hazaúton diákjaink vidáman elevenítették fel az Erdélyben töltött idő emlékezetes pillanatait.

Az együtt töltött napok után minden diák nagyon várta az erdélyiek viszontlátogatását, szerencsére ez már a következő hónapban megvalósulhatott.

Mivel Romániában nincs tiltva az éjszakai utazás, vendégeink olyan korán indultak, hogy még érkezésük napján egy főpróba után elő tudtuk adni a közös produkciót a magyarországi érdeklődőknek.

Másnap délelőtt megtekintettük vendégeinkkel a Látványmanufaktúrát és Gyugyi gyűjteményt a Zsolnay negyedben, majd városnézés után részt vettünk az I. Konnektor Fesztiválon Varró Dániel és Keresztesi József felolvasóestjén. A napot koncerttel zártuk.

A harmadik nap délelőttjén Sramó Gábor bábos workshopot tartott nekünk az orfűi sárkányhajózás helyett, mivel az eső miatt azt le kellett mondanunk. Az eső ellenére az Orfűi Malmokat megnéztük és ott is ebédeltünk. Délután drámapedagógiai foglalkozáson vettünk részt közösen, este pedig az Apolló Kulturális Egyesület Kihívás című előadását néztük meg.

A következő nap is bővelkedett kulturális programokban. Délelőtt zenepedagógiai foglalkozáson vettünk részt, ez sok diáknak egészen új élmény volt. Kora délután az Apolló Kulturális Egyesület Tisztelt Szülő(k)! című előadását láttuk, majd utána a játszókkal is beszélgettünk. A darab érdekessége, hogy egyik alkotója, írója Vilmos Noémi, iskolánk drámajáték tanára. Este iskolánk színészképzésének vizsgaelőadásával, A nagy erdő amely tele van homállyal című színdarabbal zártuk a napot és az együtt eltöltött időt is.

Vendégeink hazautazása óta is tartjuk a kapcsolatot az ottani tanárokkal, illetve diákjaink a megismert külhoni társaikkal. Várjuk a következő találkozás lehetőségét.