SZAKMAI BESZÁMOLÓ
Tisztelt Igazgatóság!
A pályázatban vállalt feladat
A Pécsi Művészeti Gimnázium és Szakgimnázium táncművészeti tagozata 2016/17-ben a Nemzeti Kulturális Alapprogramtól a 109199/00004 azonosító számú „A PÉCSI MŰVÉSZETI GIMNÁZIUM ÉS SZAKGIMNÁZIUM TÁNCMŰVÉSZETI TAGOZATA VIZSGAELŐADÁSÁNAK MEGVALÓSÍTÁSÁRA ÉS SZAKEMBEREK FOGADÁSÁRA” program megvalósítására igényelt támogatást.
Az elvégzett munka
Pályázatomban már említettem, hogy a munkaerő piaci elvárásokat modellező kompetencia alapú táncművészeti szakképzésvizsgakövetelményeinek hangsúlyos része a színházi körülmények között tartandó Koncertvizsga. A központi oktatásban szereplő szakmai tantárgyak szilárd és alapos bázis technikát biztosítanak növendékeinknek, de oktatásunk úgy élet- és korszerű, ha tágabb teret adunk a modern irányzatú technikáknak is. Mindezért meghívott szakemberek, koreográfusok, táncművészek segítségével egészíti ki táncművészképző intézményünk a fiatal táncművészek szakmai oktatását. Legyen az tánctechnikai fejlesztő foglalkozások vagy tudásukra szabott koreográfiák.
A tanulmányait befejező növendék sem a balett teremben történő gyakorlati, sem az elméleti vizsga során nem tudja igazán megmutatni elsajátított ismereteinek valódi kompetenciáját – a későbbi szerződtető által elvárt teljesítményét.
A sikeres szerződtetéshez szükséges elvárt tánctechnikai és előadó művészeti gyakorlati „tudást” csak a színházi előadás keretei között lehetséges felmérni.
A Pécsi Művészeti Gimnázium és Szakgimnázium táncművészeti tagozata a 2018-as évadban a Pécsi Nemzeti Színház Kamaraszínházában, megfelelő színpadi körülmények között tartotta meg a szakmai követelményekben előírt év végi Színpadi vizsgáját 2018.05.28-án.
A vizsgaműsornak a ,,Tiszta szívvel” címet adtuk.
Az első felvonásban olyan művek (szólók, duettek és csoportos koreográfiák) kerültek bemutatásra, melyek személyre szabottak és figyelembe vették a növendékek egyéni tudását, képességeit és személyiségét is. Emellett színpadra állítottuk Leonard Bernstein West Side Story című művéből egy montázst, melyben az iskola alsóbb évfolyamos növendékei is közreműködtek.
A második felvonásra egy felvonásos alkotás készült. József Attila életének meghatározó állomásait elevenítettük meg a modern tánc és a próza eszközeivel. A közel ötven perces összefüggő alkotás egy másfajta figyelmet és fegyelmezettséget követelt meg növendékektől, ahol nagyobb hangsúlyt kapott a szerepalkotás és az egymásra figyelés.
A Színpadi vizsga alkalmával a bemutatott koreográfiák, etűdök magas színvonalon bizonyították a növendékek szakmai ismereteit, mind a tánctechnika, mind az előadóművészi képesség tekintetében.
A központi programban szereplő tananyagot életszerűvé teszik a beiktatott kurzusok, amelyeken tréningek és koreográfiák betanulása történik – meghívott vendégtanárok, koreográfusok közreműködésével.
Egy jól összeállított, színvonalas Színpadi vizsga, mint a végzős növendékek szakmai ismereteinek prezentálása, rendkívül nagy segítséget nyújt a sikeres szerződtetéshez, munkába állásához.
Intézményünk anyagi helyzetét tekintve, nem képes biztosítani a koreográfiák és az azt megelőző kurzusok költségeit, ezért az elnyert pályázati támogatás segítségével biztosíthattuk növendékeink megfelelő felkészítését.
Meghívott vendégtanárok, koreográfusok:
- Nemes Zsófia
- Nagy Írisz
- Czebe Tünde
- Jónás Zsuzsa
- Túri Lajos
- Várnagy Kristóf
- Szabó Márton
A vendégtanárok tiszteletdíját az NKA támogatása segítségével finanszíroztuk
A pályázat megvalósításának helye és ideje:
- 2018.január 8-14. Pécsi Művészeti Gimnázium és Szakgimnázium
- 2018 január 15-20. Pécsi Művészeti Gimnázium és Szakgimnázium
- 2018 május 28. 19.00 óra, Pécsi Nemzeti Színház Kamaraszínház
- 2018.június 25-július 1. Pécsi Művészeti Gimnázium és Szakgimnázium
Tervezett költségek:
- Jelmez: 150 000 Ft
Indoklás: A színpadi bemutató jelmezeinek anyagköltsége, illetve varratása, adott esetben vásárlása
- Díszlet, kellék: 50 000 Ft
Indoklás: A bemutatóhoz szükséges díszlet és kellék bérlés/vásárlás.
- Vendégtanárok, koreográfusok tiszteletdíja: 1 200.000 Ft
- Szállás költség: 150 000 Ft
Indoklás: A kurzust tartó vendégtanárok szállásának biztosítása
- Reklám- és propagandaköltség: 10 000 Ft
- Technikai személyzet tiszteletdíja: 40 000 Ft
- ÖSSZESEN: 1.600.000 Ft
Az NKA Táncművészeti Kollégiumának támogatása biztosította növendékeink számára korunk követelményeinek megfelelő, az elhelyezkedést nagyban segítő színpadi záróvizsga megvalósítását.
Programunk szakmai koordinátora Szabó Márton táncművész, táncpedagógus, a Pécsi Balett magántáncosa, a Pécsi Művészeti Gimnázium és Szakgimnázium táncművészeti képzésének szakmai vezetője.
Segítségüket köszönjük a Pécsi Művészeti Gimnázium és Szakgimnázium táncművészeti tagozata nevében!
A pályázat elszámolása letölthető pdf-ben ›› |